Daily Archives: November 13, 2018

Fillon zbarkimi i ajrit polar në Rusi

Fillon zbarkimi i ajrit polar në Rusi

Këto ditë temperaturat në verilindje të Rusisë kanë rënë nën -40 ° C, ndërsa ajri i akullt nga Siberia ka arritur në perëndim, dmth. në pjesën evropiane të Rusisë, dhe temperatura ra deri në  -15 ° C. Bëhet fjalë për ajr ...

Moti nesër dhe ditëve në vazhdim! (14.11.2018)

Moti nesër dhe ditëve në vazhdim! (14.11.2018)

Nesër në Kosovë do të mbajë mot i ndryshueshëm dhe me ulje të lehta të temperaturave. Gjatë ditës priten edhe vranësira të cilat vende vende mund të sjellin riga të dobëta shiu kurse në viset malore mund të ketë fluska b ...

"Pranverë" në Evropë, acar në Amerikë

“Pranverë” në Evropë, acar në Amerikë

Ndërsa Evropa dhe zona jonë po gëzojnë temperaturat e pranverës deri në 23 ° C, ajri i akullt nga Kanadaja e Veriut ka depërtuar në të gjithë Shtetet e Bashkuara në veri të Meksikës. Gjatë gjithë zonës  perëndimore dhe q ...

Modeli ECMWF më i "moderuar" !

Modeli ECMWF më i “moderuar” !

Përderisa modeli GFS jep reshje bore nga e Diela dhe ulje të ndjeshme të temperaturave, dalja më e re e rezultateve nga analizat e modelit ECMWF gjithashtu jep reshje bore nga e diela por temperaturat nuk parashihen të j ...

Çfarë na thotë modeli "GFS" sonte?

Çfarë na thotë modeli “GFS” sonte?

Sipas modelit global numerik komjuterik për parashikim të motit GFS të reshurat e borës në Kosovë do të fillojnë me 18 Nëntor në mbrëmje apo natën. Reshjet do të vijnë si pasojë e depërtimit të ajrit të ftohtë siberik ng ...

Close