Daily Archives: April 10, 2019

Moti nesër dhe ditëve në vazhdim! (11.04.2019.)

Moti nesër dhe ditëve në vazhdim! (11.04.2019.)

Sonte do të kemi reshje shiu deri në orët e hershme të mëngjesit në pjesën më të madhe të Republikës së Kosovës. Nesër reshjet do të ndërpriten, ndërsa gjatë ditës mund të kemi edhe intervale kohore me diell. Pasdite në ...

Breshër në disa rajone të Kosovës

Breshër në disa rajone të Kosovës

Atmosfera gjatë kësaj jave është destabilizuar në Kosovë duke sjellë rrebeshe lokale të fuqishme shiu. Reshje shiu kishte në tërë territorin e vendit tonë pothuajse gjatë tërë ditës së djeshme. Dita e sotme filloi e q ...

Në këto momente!

Në këto momente!

Në këto momente kemi destabilizim të fuqishëm të atmosferës sidomos në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe Serbi, ku përpos rrebeshe të shiut ka edhe vetëtima dhe bubullima të fuqishme, ndërsa lokalisht ka edhe breshër. Edhe në K ...

Krijohet cikloni tjetër!

Krijohet cikloni tjetër!

Afër Detit Tiren përtej territorit italianë është krijuar cikloni më i ri në kuadër të shumë vurbullave ciklonike të cilat kohëve të fundit rrugëtuan nëpër Mesdhe. Edhe ashtu atmosfera mbi rajonin tonë është jostabile dh ...

Stuhi dimërore në SHBA!

Stuhi dimërore në SHBA!

Një sistem i fuqishëm ajror me presion të ulët atmosferik dhe me masa ajrore arktike po zhvillohet nga perëndimi në drejtim të qendrës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ky sistem ajror do të fuqizohet dhe presioni i ...

Borë në Sahara!!!

Borë në Sahara!!!

Edhe pse jemi në muajin Prill reshje bore kanë përfshirë shumë pjesë të Afrikës Veriore dhe Afrikës Veriperëndimore. Ajri i ftohtë me origjinë Polare përmes Gadishullit Iberik ka depërtuar deri në Afrikë, duke shkaktuar ...

Close