Cikloni Fani lë 1 milion banorë pa shtëpi në Indi

Cikloni Fani lë 1 milion banorë pa shtëpi në Indi

Cikloni Fani lë 1 milion banorë pa shtëpi në Indi

Më shumë se një milion njerëz janë evakuuar nga shteti lindor i Orissa, i quajtur edhe Odisha. Një zyrtar shtetëror tha se dy vetë ishin vrarë. Përmbytjet gjithashtu janë raportuar në disa zona, dhe parashikuesit thonë se një rritje e stuhisë prej 1.5m (5ft) mund të kërcënojë shtëpitë e ulëta. Cikloni e pati epiqendrën në qytetin turistik të Purit, i cili është shtëpia e tempullit 858-vjeçar të Jagannath. Cikloni pritet të godasë 15 qarqe në Orissa, një nga shtetet më të varfra të Indisë, përpara se ta ulë fuqinë e tij të shtunën. Kryeministri i Indisë, Narendra Modi, tha se 140 milion $ (106 milion euro) po ndaheshin për lehtësimin emergjent.

An Indian woman sits with her child next to storm-damaged buildings in Puri in the eastern Indian state of Odisha today after Cyclone Fani swept through the area

Cilat janë të rejat e fundit?

Fluturimet e shumta dhe shërbimet e trenave brenda dhe jashtë shtetit janë anuluar, ndërsa shkollat ??dhe zyrat e qeverisë janë të mbyllura. Operacionet në tre portet në bregun lindor të Indisë janë mbyllur gjithashtu. Ushtarët detare dhe helikopterët janë në gatishmëri me ekipet mjekësore dhe materialet e ndihmave. Forca Kombëtare e Reagimit të Katastrofave (NDRF) në vend ka vendosur gjithashtu disa skuadra atje. Autoriteti Kombëtar i Menaxhimit të Fatkeqësive të Indisë ka paralajmëruar njerëzit përgjatë bregut lindor, sidomos peshkatarët, që të mos dalin në det sepse kushtet janë “fenomenale”. Agjencia tha se “shkatërrimi i plotë i shtëpive të thara “ishte i mundur, si dhe kishte dëmtime të mëdha” ndaj strukturave të tjera. “Unë mund të konfirmoj dy vdekje deri tani”, tha komisioneri i ndihmës së Orissa Bishnupada Sethi për agjencinë e lajmeve AFP. “Një person në një nga strehëzat vdiq për shkak të një sulmi në zemër. Një person tjetër doli në stuhi pavarësisht paralajmërimeve tona dhe vdiq pasi një pemë ra mbi të”, tha ai. Cikloni pritet të lëvizë drejt Chittagong në Bangladesh në një formë më të dobët të shtunën. Ajo përkon me baticat e larta në vend, gjë që mund të përkeqësojë problemet e mundshme të përmbytjeve atje. Qyteti port i Cox’s Bazar, ku qindra mijëra refugjatë Rohingya jetojnë në kampe me strehim minimal, është gjithashtu në gatishmëri. Por cikloni aktualisht nuk pritet të godasë kampet nëse nuk ndryshon rrugën, e cila nuk është menduar të ketë gjasa.

An Indian man looks out from a damaged building, with a fishing boat lodged on the roof, along the seafront in Puri

Si është e përgatitur India?

Në shkurt, Federata Ndërkombëtare e Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe (IFRC) filloi shpërndarjen e pëlhurave para sezonit të ciklonit të rajonit – por paralajmëroi se nëse një stuhi vdekjeprurëse rrotullohet, strehëzat e bëra prej bambu të copëtuar dhe plastike të copëtuara do të ofrojnë mbrojtje të vogël. Navy, roja bregdetare dhe Forca Kombëtare e Reagimit të Fatkeqësive janë përgatitur të gjitha për vendosjen. Dy anije me zhytje dhe mjekë janë vendosur në qytetet e portit jugor të Vishakapatnam dhe Chennai (ish Madras), një zyrtar i tha mediave lokale. Në vitin 2017, Cyclone Ockhi vrau më shumë se 200 vetë dhe zhvendosi qindra persona të tjerë. Në tetor të vitit të kaluar, zyrtarët në Orissa evakuuan qindra mijëra njerëz kur një tjetër ciklon goditi vendin. Por India ka përmirësuar mbrojtjen dhe përgjigjet e saj ndaj këtyre katastrofave gjatë viteve të fundit. Gjendja më e rrezikshme e ciklonit vdekjeprurës të shtetit u krye në vitin 1999, duke vrarë pothuajse 10,000 njerëz. Komisioni zgjedhor i Indisë i ka zbutur rregullat e tij në lidhje me atë që qeveria mund të bëjë gjatë periudhave zgjedhore në mënyrë që autoritetet të mund të kryejnë një punë sa më të mirë për sa i përket ndihmave. Vendi është në mes të një zgjedhjeje me shumë faza që filloi muajin e kaluar. Në rrethana normale, qeveria ekzistuese ka kompetenca të caktuara të pezulluara, në mënyrë që të mos njoftojë skema të reja ose të marrë vendime të reja gjatë periudhës së votimit. Edhe pse zgjedhjet do të vazhdojnë deri në fund të majit, Orissa tashmë ka votuar. /Shekulli

A man cuts branches of an uprooted tree in a residential area following Cyclone Fani in Bhubaneswar, capital of the eastern state of Odisha, India

 

Close