Një tërmet me magnitudë 6.8 shkallësh shkund vendin, reagimi i njerëzve është epik!

Një tërmet me magnitudë 6.8 shkallësh shkund vendin, reagimi i njerëzve është epik!

Një tërmet me magnitudë 6.8 shkallësh shkund vendin, reagimi i njerëzve është epik!

Kili u godit nga një tërmet i fortë i magnitudës 6.8, shkallë të Rihetrit një nivel i mjaftueshëm i forcës së goditjes aq sa për të shkaktuar panik në popullatë.

Por një video e regjistruar në një metro atje, tregon sesi njerëzit ruajnë në mënyrë të habitshme qetësinë, madje nuk lëvizin fare nga vendi.

Tërmetira në 3 rajone të vendit, duke nisur nga kryeqyteti Santiago. Epiqendra e tij ishte 71 kilometra larg Constitucionit, në oqeanin Paqësor.

Kili shtrihet në të ashtëquajturën “Unaza e zjarrit” në Paqësor dhe ka një histori të gjatë tërmetesh vdekjeprurëse, përfshirë atë të vitit 2010 që mbërriti magnitudën 8,8… dhe shkatërroi disa zona bregdetare.

Close