Author Archives: meteo

Moti nesër dhe ditëve në vazhdim! (06.12.2018.)

Moti nesër dhe ditëve në vazhdim! (06.12.2018.)

Nesër në Kosovë do të mbajë mot i ftohtë dhe i thatë. Në mëngjes do të ketë acar dhe vende-vende edhe mjegull. Mjegulla eventuale do të shtojë edhe më shumë ndjeshmërinë e të ftohtit. Cilësia e ajrit pritet që nesër përs ...

Pamje që do t'ua zbukurojnë natën (Foto)

Pamje që do t’ua zbukurojnë natën (Foto)

Një nga artistët më të famshëm në Kanada, Richard Savoie, ka krijuar disa piktura, përmes fotografive, që janë përplot me ndjenjën e magjisë së dimrit. Veprat e tij janë në shumë koleksione private nëpër vende të ndry ...

Cikloni i parë i dhjetorit që nga viti 1997

Cikloni i parë i dhjetorit që nga viti 1997

Cikloni Tropikal Owen është bërë cikloni i parë i dhjetorit për t'u zhvilluar në Detin Koral që nga viti 1997. Ky nuk është një sistem veçanërisht i fuqishëm dhe si i tillë, qasja e tij drejt bregut lindor të Australisë ...

Sonte acar!

Sonte acar!

Anticikloni i fuqishëm i cili dëboi menjëherë reshjet atmosferike dhe vranësirat nga rajoni ynë, tani është shtrirë plotësisht mbi rajonin tonë dhe kështu, moti është stabilizuar, por masat ajrore të ftohta nga veriu i k ...

Fronti i ftohtë pastron ajrin në Prishtinë

Fronti i ftohtë pastron ajrin në Prishtinë

Dihet mirëfilli se shkaktarët kryesor për ndonjën e ajrit në Kosovë dhe më gjerë janë të natyrës industriale, por këtë ndotje të ajrit nganjëherë e "ndihmojnë" edhe kushtet klimatike. Masat e fuqishme anticiklonike na ...

Sot më ftohtë

Sot më ftohtë

Sot në Kosovë do të mbajë mot i thatë, me intervale kohore me diell dhe vranësira kalimtare. Do të fryjë erë mesatare në mëngjes nga veriu dhe veriperëndimi e cila pritet të dobësohet gjatë ditës. Në mbrëmje pritet që në ...

Close