Category: Botë

‘Tërmet’ në Mars

‘Tërmet’ në Mars

Anija kozmike InSight, e agjencisë hapsinore NASA, ka regjistruar një dridhje të butë të tokës në Mars. Shkencëtarët njoftuan se dridhja në Mars është regjistruar më 6 prill dhe se ky është rasti i parë i filmuar ...

Moti për ditën e parë të javës

Moti për ditën e parë të javës

Sot në Kosovë do të mbajë mot kryesisht me diell dhe i nxehtë. Pasdite dhe në mbrëmje pritet të ketë shtim gradual të vranësirave, kurse gjatë natës do të fillojnë edhe reshjet e shiut. Reshjet e shiut do të zgjasin deri ...

Pamje të frikshme nga tërmeti në Tajvan

Pamje të frikshme nga tërmeti në Tajvan

Një tërmet i fortë tronditi Tajvanin të enjten pasdite, duke risjellë kujtimet e një dridhjeje vdekjeprurëse që goditi ishullin një vit më parë, shkroi dje New York Times. Tërmeti i magnitudës-6.1 ra në orën 1 ...

Sonte mbërrin ’Hëna Rozë’

Sonte mbërrin ’Hëna Rozë’

Gjatë kësaj jave në vende të ndryshme të botës do të festohet Festa e Pashkëve dhe dita e premte e quajtur ndryshe edhe e Premtja e Zezë. Bashkë me të këtë të premte do të mundë ta shihni edhe Hënën e plotë Rozë, sipa ...

Close