Category: Featured

Çfarë moti na pret ditën e sotme?

Çfarë moti na pret ditën e sotme?

Sot në Kosovë do të mbajë mot kryesisht me diell por relativisht i ftohtë. Mëngjesi dhe mbrëmja do të jenë mjaft të ftohta dhe me ngrica. Mund të ketë edhe vranësira kalimtare. Në Shqipëri  gjithashtu do të mbajë mot ...

Luhatja e Atlantikut të Veriut?

Luhatja e Atlantikut të Veriut?

North Atlantic Oscillation (shq. Luhatja e Atlantikut të Veriut) përkufizohet si diferenca mes presionit atmosferik në nivelin e detit në dy pika që përfaqësojnë qendrat e veprimit që ndeshen mbi Islandë dhe Ishujt Azore ...

Vjen i ftohti Polar!

Vjen i ftohti Polar!

Ajri  i ftohtë polar ka përfshirë rajonin tonë kurse ndjesia subjektive e të ftohtit do të rritet tani e tutje sepse do të kemi erëra të ftohta veriore. Reshje nuk parashihet të ketë por vetën vende-vende ka mundësia për ...

Ngrohja e menjëhershme e Stratosferës! (SSW)

Ngrohja e menjëhershme e Stratosferës! (SSW)

Stratosfera shtrihet mbi troposferë, e cila ndahet nga nënshtresa të quajtura tropopauza, që ka një trashësi 500-3000 metra, dimrit është në lartësi më të vogël, kurse verës në lartësi më të madhe. Ajo nuk është shtresë ...

Mot me vranësira dhe intervale me diell

Mot me vranësira dhe intervale me diell

Sot  në Kosovë do të mbajë mot i ndryshueshëm, me intervale kohore me diell dhe vranësira të herë pas hershme. Vende vende ka gjasa për ndonjë rigë të dobët shiu ose bore. Temperaturat do të vijnë duke u ulur gradualisht ...

Close