Category: Kosovë

Analizë e përgjithshme e modeleve!

Analizë e përgjithshme e modeleve!

Modeli GFS vazhdon të na zhgënjejë me dajlet dhe analizat e saj por çfarë të bëjmë. Ky model tani jep reshje bore kryesisht të dobëta dhe mesatare në Kosovë nga e hëna kurse deri atëherë thatë dhe me ulje të temperaturav ...

"Fiton ECMWF"

“Fiton ECMWF”

Mbrëmë treguam për kondtradiktat në mes të modeleve GFS dhe ECMWF. Si gjithmonë fiton modeli më i saktë në glob ECMWF i cili  na tregon se pas reshjeve të dëborës këtë fundjavë në Mesdhe do të krijohet një tjetër ciklon ...

Mot me vranësira dhe intervale me diell

Mot me vranësira dhe intervale me diell

Sot  në Kosovë do të mbajë mot i ndryshueshëm, me intervale kohore me diell dhe vranësira të herë pas hershme. Vende vende ka gjasa për ndonjë rigë të dobët shiu ose bore. Temperaturat do të vijnë duke u ulur gradualisht ...

Brutaliteti i modelit "GFS" !

Brutaliteti i modelit “GFS” !

Modeli global kompjuterik për parashikim të motit GFS parasheh fillimin e reshjeve të borës në Kosovë ditën e diel në mbrëmje apo gjatë natës. Reshjet e borës do të jenë të intensitetit mesatar poR shtresat e borës do të ...

"Kaos" në modelet kompjuterike!

“Kaos” në modelet kompjuterike!

Përderisa kemi dobësimin e anticiklonit "rus" i cili ishtë përgjegjës për thatësinë e madhe të ditëve dhe javëve të kaluara, tani do të kemi depërtimin e ajrit të ftohtë siberik në drejtim të rajonit tonë. Ky depërtim i ...

Close