Category: Maqedoni

Çfarë moti na pret ditën e sotme?

Çfarë moti na pret ditën e sotme?

Sot në Kosovë do të mbajë mot kryesisht me diell por relativisht i ftohtë. Mëngjesi dhe mbrëmja do të jenë mjaft të ftohta dhe me ngrica. Mund të ketë edhe vranësira kalimtare. Në Shqipëri  gjithashtu do të mbajë mot ...

Cfarë na pret nga e Enjta?

Cfarë na pret nga e Enjta?

Të Entjën në Detin Mesdhe do të krijohet një ciklon i fuqishëm i cili do të rrugëtojë në drejtim të Gadishullit Ballkanik. Sipas ecurive më të reja sinoptike gjatë pasditës së të enjtës fillimisht në Shqipëri, dhe pjesë ...

Vjen i ftohti Polar!

Vjen i ftohti Polar!

Ajri  i ftohtë polar ka përfshirë rajonin tonë kurse ndjesia subjektive e të ftohtit do të rritet tani e tutje sepse do të kemi erëra të ftohta veriore. Reshje nuk parashihet të ketë por vetën vende-vende ka mundësia për ...

Ngrohja e menjëhershme e Stratosferës! (SSW)

Ngrohja e menjëhershme e Stratosferës! (SSW)

Stratosfera shtrihet mbi troposferë, e cila ndahet nga nënshtresa të quajtura tropopauza, që ka një trashësi 500-3000 metra, dimrit është në lartësi më të vogël, kurse verës në lartësi më të madhe. Ajo nuk është shtresë ...

Sonte dhe nesër ulje e temperaturave!

Sonte dhe nesër ulje e temperaturave!

Fillon depërtimi serioz i masave ajrore të ftohta nga veriu i Kontinentit. Kjo vjen si pasojë e depërtimit të erërave të ftohta veriperëndimore të cilat vende-vende do të sjellin edhe reshje të izoluara dhe të dobëta bor ...

Close