Category: Shqipëri

Më 28 Nëntor vijnë temperaturat dimërore!

Më 28 Nëntor vijnë temperaturat dimërore!

Të gjitha modelet globale kompjuterike për parashikim të motit janë "unanime" sa  i përket uljet së ndjeshme të temperaturave në rajonin tonë afërsisht nga data 28 nëntor. Në Mesdhe do të krijohet një ciklon i cili do ...

Sot, mot i ftohtë por pa reshje

Sot, mot i ftohtë por pa reshje

Sot në Kosovë pritet të mbajë mot kryesisht i vranët dhe me ndonjë interval kohor me diell. Temperaturat nuk do të pësojnë ndonjë ndryshim pra do të jetë relativisht ftohtë. Reshje nuk pritet të ketë. Në Shqipëri mot ...

Shirat do të pushojnë gradualisht!

Shirat do të pushojnë gradualisht!

Reshjet e djeshme, mbrëmshme dhe të sotme të shiut në rajonin tonë janë tepër të rëndësishme për tokën shumë të thatë dhe për kulturat bujqësore për të cilat pritet të punohet. Këto reshje ishin flori. Në vazhdim të ditë ...

"Bomba" afër Bregdetit Shqiptar!

“Bomba” afër Bregdetit Shqiptar!

Përgjatë tërë Bregdetit Shqiptarë është krijuar një sistem i fuqishëm stuhishë me rrebeshe të fuqishme shiu vetëtima dhe bubullima masive dhe lokalisht edhe breshër. Linja e Stuhive shtrihet që nga Bregdeti grek (në D ...

Moti nesër dhe ditëve në vazhdim! (21.11.2018)

Moti nesër dhe ditëve në vazhdim! (21.11.2018)

Sonte në shumë rajone të Shqipërisë kemi rrebeshe të fuqishme shiu me vetëtima dhe bubullimë sidomos në veriperëndim të vendit. Gjatë natës rrebeshet e fuqishme të shiut do të përfshijë pothuajse tërë territorin e Shqipë ...

Close