Moti për ditën e sotme

Moti për ditën e sotme

Moti për ditën e sotme

Sot në Kosovë do të mbajë mot me vranësira dhe intervale kohore me diell. Vranësirat do të jenë më të theksuara në orët e mëngjesit dhe paradite, por gjatë dites do të ketë intervale kohore me diell. Pritet stabilizim gradual i kushteve të motit.

Në Shqipëri do të mbajë mot kryeisht i kthjellët dhe me tendenca stabilizimi të kushteve sinoptike. Ngjashëm do të jetë edhe në Mal të Zi dhe Maqedoninë Veriore.

Nga e diela në tërë rajonin do të kemi depërtimin e masave ajrore stabile anticiklonike. Gjithashtu do të kemi depërtimin e masave të ngrohta ajrore nga Mesdheu. Pritet të kemi mot me diell dhe të ngrohtë dhe kjo gjendje do të zgjasë afërsisht deri në mesjavë./Meteoballkan

Close