Category: Botë

Zbardhen malet e Bosnjës!

Zbardhen malet e Bosnjës!

Ulja e madhe e temperaturave në rajonin tonë sot ka ndikuar që reshjet e shiut të shndërrohen në reshje bore dhe kjo ka ndodhur sot në malet e larta të Kroacisë, Bosnjës dhe Hercegovines dhe Malit të Zi. Dje ishin zba ...

Zbulohet kërpudha më helmuese në botë!

Zbulohet kërpudha më helmuese në botë!

Një prej kërpudhave më të rrezikshme në botë, e quajtur ”brirë dreri flakëruese” u zbulua për herë të parë në veriun e largët të Australisë, mijëra kilometra nga malet japoneze dhe koreane, zona e saj e origjinës. “Po ...

Tërmeti lëkund sërish Turqinë

Tërmeti lëkund sërish Turqinë

Një tjetër tërmet e godet Turqinë mengjesin e sotëm me magnitudë 5.1. Lëkundjet e forta që kanë rënë rreth orës 7:44 minuta, me orën lokale, e kanë pasur epiqendrën rreth 263 km Izmir. Tërmeti është ndjere edhe në Rodos, ...

"Lorenzo" drejt Britanisë së Madhe!

“Lorenzo” drejt Britanisë së Madhe!

Uragani Lorenzo goditi Ishujt e Azoreve duke shkaktuar vërshime dhe dëme materiale nga erërat e fuqishme. Tani stuhia është nisur direkt në drejtim të Britanisë së Madhe, veçanërisht Irlandes dhe do të godas si një stuhi ...

Close