Sot numri i të shëruarve tejkaloi atë të të infektuarve
Bie nga lartësia në plazhet e Ksamilit, vdes një grua
Plazhet e ëndrrave në Sarandë
Moti për ditën e sotme
Qëndroi ‘i heshtur’ për katër shekuj, por jo më – shpërthen vullkani në Indonezi, materialet vullkanike arrijnë deri në 5,000 metra lartësi
Zemaj paralajmëron kufizim të lëvizjes dhe të tubimeve nga dita e nesërme
Meteorët “Perseid” kulmojnë këtë javë!
Moti për ditën e sotme
Pritet “aktivizim” i pjesërishëm i atmosferës

Moti për ditën e sotme

Moti javor

Moti javor

Moti nesër dhe ditëve në vazhdim! (10.08.2020.) E Hënë
Raka paralajmëron rritje enorme të rasteve me Koronavirus, nëse s’respektohen masat

Tërmeti i fuqishëm në Athinë, pamje që tregojnë se si “u shkundën” ndërtesat

492
Shpërndarje
1.4k
Shikime

Një tërmet i fortë ka tronditur kryeqytetin grek të Athinës, duke ndërprerë rrjetet telefonike dhe të energjisë elektrike, në disa pjesë të qytetit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, tërmeti me magnitudë 5.1 kishte një epiqendër rreth 22km (14 milje) në veriperëndim të Athinës.

Për fat të mirë, nuk kishte ndonjë të lënduar rëndë, edhe pse kishte dy ndërtesa të shkatërruara.

Megjithatë, sizmologët paralajmërojnë se mund të ketë më shumë tërmete gjatë orëve në vijim.

Bëhet e ditur se tërmeti u ndje veçanërisht i fuqishëm në qendër të Athinës, ku njerëzit qëndruan në rrugë pas evakuimit nga ndërtesat e larta.

Ka pasur raportime se shërbimet e zjarrfikësve, të cilat kanë marrë 76 thirrje sipas mediave lokale, kanë shpëtuar mbi një duzinë njerëzish të bllokuar në ashensorë pas ndërprerjes së energjisë elektrike.

Ndërkohë janë publikuar disa pamje në të cilat thuhet se si janë “shkundur” ndërtesat. /Telegrafi/

Rekomandime