Stuhia e fortë rrëzoi pemën 200-vjeçare, banorët tronditen me atë çfarë gjejnë te rrënjët
Stuhia e borës dhe akullit në Ballkanin veriperëndimor dhe pjesë të Evropës Qendrore
Peshkatari i varfër bëhet milioner, gjen në plazh jashtëqitjen “e paçmueshme” të balenës
Tërmet në Shqipëri

Tërmet i fuqishëm në Turqi

Moti për ditën e sotme

Moti për ditën e sotme

Moti nesër dhe ditëve në vazhdim! (03.12.2020.) E Enjte
Tërmet në Shqipëri, lëkundjet ndihen edhe në Kosovë
“Lulja inteligjente” në Shkodër, çel automatikisht sa dalin rrezet e diellit
Moti nesër dhe ditëve në vazhdim! (27.10.2020.) E Martë
Moti nesër dhe ditëve në vazhdim! (25.11.2020.) E Mërkurë
Një herë në 800 vjet, së shpejti ndodh fenomeni i rrallë planetar
Derisa në zyrën e tij “shkundej” gjithçka nga tërmeti 6.6 ballë, burri turk vazhdonte ta pinte kafenë i qetë

Alpet e Italisë dhe Zvicrës mbulohen me borë (Foto/Video)

493
Shpërndarje
1.4k
Shikime

Dëbora filloi mbi Alpet perëndimore dhe veriperëndimore të dielën mbrëma në rreth 2500 metra lartësi mbi nivelin e detit, duke vazhduar edhe mëngjesin e sotëm. Ajo do të përhapet në pjesën më të madhe të Alpeve veriore dhe qendrore gjatë ditës, njofton MeteoBallkan.

Kufiri i dëborës do të jetë aq i ulët sa 1400-1600 m nëpër Alpet veriperëndimore dhe veriore, rreth 1800-2000 m mbi Alpet qendrore. Alpet juglindore, deri në juglindje të Alpeve Juliane në Slloveni do të marrin edhe borë, mbi 2200 metra. Në rast të reshjeve të dendura të borës, kufiri i borës do të jetë edhe  më i ulët.

Deri në 20-40 cm të dëborë pritet në lartësi më të larta të Alpeve jugperëndimore dhe Alpet veriore. 

Dëborë ka rënë në Alpet e Zvicrës dhe të Italisë siç mund ta shihni edhe në pamjet e mëposhtme:

Fotografia e Severe Weather Europe

Fotografia e Severe Weather Europe

Fotografia e Severe Weather Europe

Fotografia e Severe Weather Europe


Rekomandime